Předseda Komise Barroso na našem poslaneckém klubu / click here

I když mají Socialisté a Zelení k Barrosovi stále výhrady, má  předseda Evropské komise a bývalý portugalský premiér José Manuel Barroso dobré vyhlídky na znovuzvolení do funkce předsedy Evropské komise na druhé pětileté funkční období.  Přesto asi nepůjde o žádnou „proevropskou většinu”, o které rád hovoří. O Barrosovi budou poslanci EP hlasovat ve středu 16. září během svého plenárního zasedání naplánováno do Štrasburku. S tím ale nesouhlasila druhá největší frakce - Socialisté a Demokraté (S&D, bývalá PES), která má 184 členů. Jejich lídr Martin Schulz požaduje, aby se hlasování o novém předsedovi Komise uskutečnilo až ve chvíli, kdy vstoupí v platnost Lisabonská smlouva. Socialistské zůstávají ohledem volby Barrosa nejednotní. Portugalští a částečně španělští socialisté budou patrně pro Barrosa ve Štrasburku hlasovat, čeští jsou nejednotní a patrně se zdrží hlasování. Oproti tomu velká část skandinávských europoslanců je zásadně proti myšlence podpořit během volby Barrosa. Nejednota poslaneckého klubu socialistů a demokratů ovšem oslabuje pozici předsedy Martina Schulze. Ten tak bude mít těžkou pozici při vyjednávání se zkušeným a mazaným Portugalcem, který si už za zády předsedy Schulze vyjednal podporu u všech socialistických a sociálně demokratických premiéru členských zemí EU; např. u španělského ministerského předsedy socialisty Zapatera.

V rámci oficiálního “ucházení se o podporu” navštívil ve středu 9. září předseda Komise Barroso i poslanecký klub S&D. A mluvil jako skutečný socialista, ačkoliv je konzervativec. Právě to je mu často vyčítáno, “chameleon” Barroso se dokonale přizpůsobí svému okolí a na každém poslaneckém klubu hovoří jako jeho letitý člen. Hodně poslanců se těší na příští týden a Barrosovu řeč na plenárním zasedání před všemi poslaneckými kluby. Ale politický oportunista, mazaný a zkušený politik a talentovaný vyjednávač Niccolo Machiavelli Barroso to určitě zvládne i tentokrát. A nyní pár fotek z Barrosovi návštěvy našeho poslaneckého klubu. Omlouvám se za problematickou kvalitu, ale fotky pochází z mého IPhonu. Voila..

………………………………………………………………

Although the Socialists and the Greens still do have many objections to Jose Manuel Barroso, European Commission president and former Portuguese Prime Minister have good chances  to be re-elected as the President of the European Commission for the second five-year term. Still, he can hardly talk about any larger “pro-European majority,” what is the term he likes to use. MEPs will vote about Barroso on Wednesday, September 16, during their plenary session scheduled for Strasbourg. The second largest faction in the EP´- the Socialists and Democrats (S & D, a former PES) having 184 members, was however not in favor of this proposal. Their leader Martin Schulz required to vote on the new President of the Commission not before the Lisbon Treaty comes into force. Socialists  remain divided in their opinion on Barroso. Portuguese and partly Spanish Socialists are likely to support Barroso in Strasbourg, in contrast much of Scandinavian MEPs strongly oppose this idea. Disunity of the parliamentary group of socialists and democrats, however, weakens significantly the position of Martin Schulz- group’s chairman. He will have a difficult position to negotiate with the experienced and wily Portuguese, who has behind Schulz´ shoulders already negotiated and gained support from all EU member state governments including the one which are currently governed by the socialist (Zapatero´s Spain for instance).

Within the official “call for support” the Commission President Barroso on Wednesday, September 7 paid a visit to the political group S & D meeting  and spoke as a true “socialist, although he belongs to conservatives. Precisely this can be one of the reasons why mister Barroso is often being accused of chameleon-like attitudes. He manages to adapt well to any political environment and gives his speeches tailor-made to politicians of any political orientation and beliefs. Lots of members are looking forward to the next week Barroso´s speech at the plenary session in Strasbourg, France where members of all parliamentary clubs will be observing carefully. However the political opportunist, foxy and experienced politician and a talented negotiator Niccolo Machiavelli Barroso certainly handle everything also this time.

And now coming some photos of Barroso´s visit of our political club. I apologize for their poor quality, they have been taken from my iPhone. Voila ..hier we go!!!!

 

Projednávání strategie na Barrosa těsně před jeho návštěvou poslaneckého klubu.

Projednávání strategie na Barrosa těsně před jeho návštěvou poslaneckého klubu.

 

Barroso přichází na nepřátelskou půdu poslanecké frakce Socialistů a Demokratů obklopen houfem novinářů.

Barroso přichází na nepřátelskou půdu poslanecké frakce Socialistů a Demokratů obklopen houfem novinářů.

 

foto-zasedani-barroso-006

Za chvíli budou novináři vyloučeni a Barroso pronese projev, ve kterém požádá socialisty o podporu.

 

Barroso kdesi ukryt v davu novinářů po zkončení jeho slyšení na našem poslaneckém klubu.

Barroso dobře ukryt kdesi v davu novinářů po skončení jeho slyšení na našem poslaneckém klubu.

 

No a na závěr samotný autor blogu. Po skončeném slyšení již nedokázal udržet patřičnou pozornost a v nestřežený okamžik selhal a vyfotil sám sebe uprostřed nekonečného čekání na výtah.

No a na závěr samotný autor blogu. Po skončeném slyšení již nedokázal udržet patřičnou pozornost a v nestřežený okamžik selhal a vyfotil sám sebe uprostřed nekonečného čekání na výtah.

Tento článek byl vložen on Neděle, Září 13th, 2009 at 18.36 a je v rubrice 1. Bruselský blog. Sledujte komentáře pomocí RSS 2.0. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply