Rozhovor s Annou Skrzypek, generální tajemnicí organizace Evropských mladých soc. demokratů (ECOSY)

Anna Skrzypek se narodila roku 1979 ve Varšavě. Vystudovala politické vědy na Varšavské univerzitě a v současné době zde dokončuje svá doktorská studia. Na polské mládežnické scéně se pohybuje již desátým rokem. Od roku 2005 je generální tajemnicí organizace Mladých evropských sociálních demokratů ECOSY.

Myslíš si, že evropští socialisté získají  ve volbách do Evropského parlamentu v letošním červnu víc křesel?

Být socialistou znamená být optimistou :-) Dělat kampaň před volbami, před jakýmikoliv volbami, znamená věřit ve svojí agendu, ve schopnost splnit slíbené a získat pro celou věc voliče. Věřím, že agenda Evropské socialistické strany (PES) naznačuje výzvy, kterým Evropa a svět nyní čelí, a také zdůrazňuje možná řešení. Její jedinečná hodnota spočívá v tom, jakým způsobem slučuje naše základní principy, kterými jsou rovnost, sociální spravedlnost a solidarita spolu s hledáním nové politiky. PES je pevně zavedená, tradiční politická rodina, která naslouchá lidem a reaguje na výzvy, kterým čelí, včetně současného konceptu práce, zajišťování celoživotního vzdělávání a pomoci jednotlivcům v adaptaci v překotně se měnícím světě. Věřím, že tímto dokážeme inspirovat voliče napříč Evropou.

ECOSY přijala svůj vlastní manifest „Změna pro Evropu”. Mohla bys ho blíže charakterizovat, zvláště v čem je tak důležitý?

„Změna pro Evropu”  je manifestem naší generace, mladých socialistů a sociálních demokratů. Skládá se z devíti priorit, na kterých se zavazujeme pracovat, o které se zavazujeme bojovat a které, jak věříme, dokážeme i naplnit. Proces jeho vzniku souvisí s 15. výročím existence ECOSY, během které jsme přijali deklaraci o tom, jak vidíme Evropu a svět v příštích 15 letech po tom, co se naše generace chystá završit   nejintenzivnější a nejslibnější roky tvorby naší vlastní politické agendy. Poprvé se agenda prezentovala v 9 bodech dvěma tisícovkám mladých lidí na letním ECOSY kempu ve francouzském Carpentras, kde naše cesta za jejím zviditelněním vlastně začala.

Vidíme tři důležité cíle našeho manifestu a naší kampaně za jeho naplnění. Zaprvé, jedná se o smlouvu, kterou podepisujeme my, příslušníci mladé generace, s členy Evropského parlamentu, poslaneckými kandidáty, neziskovými organizacemi a partnerskými organizacemi. Manifest by měl sloužit k prosazení volebních slibů, stejně jako zajistit pro ECOSY v povolebním období silnou pozici na evropské úrovni, a to  jako  organizace  s jasným mandátem a akčním plánem. Máme již řadu podporovatelů, kteří se  pod manifest podepsali a v diskusi přispěli svými postřehy a připomínkami. Vše je k nalezení na našich webových stránkách www.ecosy.org  v sekci „Supporters” a „Interview”. Zadruhé by manifest měl sloužit jako inspirace pro naše členy i partnery. To je důvod, proč koncept „29 debat” hraje tak důležitou roli. V jeho rámci se snažíme uspořádat v každé členské zemi po jedné debatě. V České republice se tak již stalo na kongresu MSD (Mladých sociálních demokratů). O druhu svých aktivit  rozhodují členské organizace a ECOSY se snaží v rámci svých možností být jim užitečná. To znamená spíše vycházet z iniciativy jednotlivých národních organizací, než rozhodovat z naší bruselské kanceláře.

Zatřetí, manifest sám otevírá možnosti pro další spolupráci nad budoucností Evropy, a to je přesně to, co evropští socialisté potřebují. Definováním 9 priorit jsme získali dobrý základ pro tvorbu nové moderní agendy pro Evropu, pro  občany 21. století a pro měnící se svět. Naše „Change for Europe/ Změna pro Evropu” poskytuje dobrý náčrt pro ideové debaty takového typu, jakým je dnešní koncept práce (bod 1), či jaká je představa po Lisabonské reality, abychom uvedli jen některé.

Jaká jsou socialistická řešení v časech ekonomické krize? Jsi za větší regulaci, a pokud ano, jak by tato regulace měla vypadat?

Finanční krize s následující krizí hospodářskou budou velmi pravděpodobně následovány další krizí, krizí demokracie. Lidé již přestávají věřit politikům poté, co vidí, do jakého nebezpečí se dostala jejich práce, důchody či úspory.  Regulace trhu je nezbytná, jelikož trh sám si nemůže podřizovat politiku. Proto se musíme ujistit, že zabezpečení pracovních příležitostí  a sociální opatření půjdou ruku v ruce, o což socialisté tak usilují. To znamená  transparentní regulace  přístupu k informacím, které se týkají jak účtů občanů, tak i budoucnosti zaměstnavatelů. Taktéž je potřeba posilovat veřejný sektor, a skrze kvalitní sociální zabezpečení vytvářet bezpečnostní síť pro ty, kteří jsou v dobách krize nejzranitelnější, jako jsou například ženy, mladí lidé či staří. Ztrátě práce a následné chudobě bychom měli podle našeho názoru  čelit posilováním strategií, které přinášejí více pracovních možností a lépe placených pozic, např. investicemi do inovací a „zelených” technologií. Jako socialisté také věříme, že Evropská unie by měla hrát klíčovou roli v rekonstrukci mezinárodních „financí” a institucí, stejně tak jako by měla zajistit, že krize nebude znamenat ústup od slibů a záruk, které představují pro mnohé uchování samotné existence,  jako například Millennium development Goals.

Jaké jsou důležité sociálně demokratické hodnoty, které bychom měli mít vždy na paměti a nikdy se jich nevzdát?

Měli bychom si být vždy vědomi toho, že jsme socialisté a sociální demokraté, a být hrdi na náš bezmála dvě stě let dlouhý boj za rovnost, solidaritu, spravedlnost, demokracii a mír. Politici, kteří ve strachu ze svých vlastních voličů neustále mění své hodnotové priority, na to doplatí hned v příštích volbách. Pokud klesá podpora mezi voliči, na vině není zastaralost našich hodnot, ale jen  to, že zastarala naše politika. Klíčem proto musí být kritický přístup, nacházení lepších řešení a znovu přizpůsobení se potřebám společnosti a jednotlivců ve 21. století. Nikdy ale nesmíme zapomenout, odkud kráčíme.

Kdybys mohla dát Baracku Obamovi jednu radu, která by to byla?

Tancuj! Způsob, jakým Obama motivoval celou generaci politických aktivistů by měla posloužit jako inspirace pro nás všechny. Pokud bude stejně podnětný i ve svém úřadu a dál ve velkém podněcovat voliče, změní bezpochyby politiku, jak tu americkou, tak i mezinárodní.

Štítky: , , , , , ,

Tento článek byl vložen on Neděle, Červen 28th, 2009 at 20.57 a je v rubrice 4. Rozhovory. Sledujte komentáře pomocí RSS 2.0. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply